Кяшвият методлары

Silah və texnikanın Azəri dilində şərhi
Автор
Сообщение
Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Кяшвият методлары

#1 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 03:18

1-джи дярс:

Инсан психологиясынын анламаг (аналитика):

Стандарт суаллар:

- Ня баш вериб/Ня олуб?
- Неджя олуб вя я ким ня дейб?
- Неджя хиссиятыныз олуб сиздя вя дигяр инсан хансы хисиятлар кечирдирди?
- Алтернатив сечим вар?
- Гялян дяфя хансы иши вя я характеры позитив/негатив тяряфя дяйшя билярсиз?

Буннан ялаве диггятля бахмаг, ешидмяй, бурунла хисс етмяк, охумаг, язмаг вя я бир даха язмаг (дузялиш учун) ваджибдир. Вахты ися ади гялям вя агенда-да хяфтя, гун вя саатла гейд едиб гетдийниз ер вя я инсана айрдыгныз вахты оз арзунуза уйгун гейд етмяк лазымды.

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#2 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 06:48

2-джи дярс (дярин аналитика (олкянин бутун саахялариндя):

Стандардт суаллар:

- Инсанын персонал муламатлары надир? Ад/фамилия/яш/яшадыгы унван/шяхяр/телефон/мобил телефон/джинсияти/субай вя евли ве с.и.
- Ня олуб?
- Хачан олуб?
- Хансы еярдя олуб? (ширкятдя/байрда/евдя/бялядиядя/компаниядя/елдашларвызын евиндя ве с.и.
- Ким ня едиб вя я не дейб?
- Дигяр шахидляр вар иди я ех?
- Ялдя фактла баглы олан ярзя вя я документ (сюбут) тястиг етмяк учун вар? (шякил/сяс файлы/ярзя/майл/електрон файл (пдф/микрософт)
- Ня етмяк олар?
- Ганунверлилижилийн изахы вя довлят стукрурасынын ишя башланмасы.

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#3 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 06:56

Икинджи дярсин суаллырыны озузундян сорушараг (душуняряк) интернет кяшфиятында истифадя етмяк олур, лакин интернет кяшфиятында башга методлар истифадя олунур. Бу метод ися инсанла сохбятдя (унсиятдя) ян уйгун методдур (васитядир).

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#4 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 07:20

Интернет кяшвия новляринин дахили базарсыны язмыяджаган, чунку кечян дяфяляри инсанлар сосиал шябякялярдя тяшвяшя душмушдуляр. Ян уйгуну будур.

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#5 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 17:22

3-джу дярс (интернет шябякясиндя ахтарыш):

-Гоогле.аз/википедиа.орг/одноклассники.ру/вк.ком/файсбук.ком/хусуси форум мовзу хагда/сосиал шябякядяки хусуси мовзу хагдаки група/ютубдакы чатбокс/язылыш тярзи/ятраф мухитдя
-Ад вя сой ады/Лягяб
-Вахт (дата: саат/мунута/сания)
-Уван
-Телефон/Мобил телефон
-елдашларынын/айля узувляринин тапылмасы
-Исанын яздыгы мягаля/файл/видео-ролик/сяс файлы
-Фото факт/видео файл
-Инсанын (персонажын) гяляджякдя ня едяжяйнин душунулмяси вя габагы алнымасы.

Стандарт иш гайдасы мягалялярин дахилиндя вя стандарт вя садя терминларла ахтарыш:

-яшда айри сечкилик (18 вя я 45)
-джинсиятдя айри сесчкилик (киши/гадын/трансджендер)
-тязя/ейни али тяхсили гуртаранлар (айри сечкилик яшда/джинсиятдя) олмаз, лакин тязя/ейни яшда гурталар ися мумкундур.
-мяктяби тярк едянляр
-мяктяблиляр
-ейни башлиянлар
-максимал иш опыты (2-3 ил ейни башлиянлар учун вя я 10 ил проф. ишляр учун биликдя вя опыт чох олса мумкундур). Агыны чыхартмаз олмаз. Мисал учун: ейни башлиянлара 5 ил вя я 7 ил).
-джвана вя яшлилар (айри сечкилик олмаз, лакин гануна горя яш уйгунуна гейдият мумкундур). Мисал учун 28 яшлылара гядяр вя я 45+ яшыннан
башлиярлар.

Довлят ишчиси/довлят структурунун иш гайдасы. Хеч вахт гялиз душунмяйн вя садя бахараг хяр шей/хяр инсаны тапмаг мумкундур. Саджяджя ятрафыныза вя я техниканы истифадя еткмяк етярдир. Садя логика васияси иля...

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#6 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 17:43

Шяхси хислярнизи яля алмаг:
Ягяр сизя кимся кобут соз дейбся, сизи мяняви алчалдыбса вя физически зиян вурубса фикир вермяйн вя бурахын гетсин. Союгганлы галын, сябирли олун, гулун вя я хямин етрафдан/мухитдян узаглашын. Негатив халлар садяжя конфликта гятириб чыхардажаг. Ойрянмяк истяйрсизся о заман суал вериб вя садя джаваб алын. Хяр инсанын фикири вя билий мухтялифдир вя хяр бир исан (яшдан аслы олмуяраг) бутун хяят бою ойрянмяя давам едир.
Бош еря риска гетмяйн вя я хятынызы риска атмайн. Лазымсыз вя билийниз бир мовзу хагда ехдурса конфликта гирмяйн. Хар заман союгганлы вя сабирли галараг суал верин. Хяр шей мумкундур... Негатив хисстиятынызы вя вятянсевярлийзини садяджя бужур контроль етмяк мумкундур вя башга елу ехдур.

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#7 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 17:54

Skywalker писал(а):Шяхси хислярнизи яля алмаг:
Ягяр сизя кимся кобут соз дейбся, сизи мяняви алчалдыбса вя физически зиян вурубса фикир вермяйн вя бурахын гетсин. Союгганлы галын, сябирли олун, гулун вя я хямин етрафдан/мухитдян узаглашын. Негатив халлар садяжя конфликта гятириб чыхардажаг. Ойрянмяк истяйрсизся о заман суал вериб вя садя джаваб алын. Хяр инсанын фикири вя билий мухтялифдир вя хяр бир исан (яшдан аслы олмуяраг) бутун хяят бою ойрянмяя давам едир.
Бош еря риска гетмяйн вя я хятынызы риска атмайн. Лазымсыз вя билийниз бир мовзу хагда ехдурса конфликта гирмяйн. Хар заман союгганлы вя сабирли галараг суал верин. Хяр шей мумкундур... Негатив хисстиятынызы вя вятянсевярлийзини садяджя бужур контроль етмяк мумкундур вя башга елу ехдур.
П.с. Физически зиян вуруланда озунузу мудафия един вя я хятыныз риска атылырса хямин ердян узаглашын. Магаля ися садяджя психология вя философия узяриндя язылыб.

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#8 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 18:10

Критика:

Кртиканы хеч вахт негатив гябул етмяйн. Критика/фидбяк позитивдя вя я негативда олар. Кртика садяджа ишин вя негатив хярякятин позитив тяряфя/истигамятдя дяйшмяси учун нязярдя тутулуб. Критиканы озунуздян башлайн вя дигяр инсанлар гябул етмирся о заман критикавать етмяйн, чунку дигяр инсан сизин критикая ехтияджы вя я истяй ехдур.
Сизя дейлмир ки, дигяр инсаны кобут созля алчалдын, союн вя я вурун. Садяджя мулайм созлярля баша салын, хагг вя ядалят узяриндя дузгунлую данышын вя я язын.

Skywalker
партизан
Сообщения: 1308
Зарегистрирован: 24 дек 2014, 05:38

Благодарил (а): 71 раз
Поблагодарили: 77 раз

Re: Кяшвият методлары

#9 Сообщение Skywalker » 19 мар 2015, 18:19

Аферист олмагын тярзини язмага вя ойрядмяя ехтиядж ехдур. ;)

Одиссей
партизан
Сообщения: 3780
Зарегистрирован: 29 янв 2012, 02:14

Благодарил (а): 541 раз
Поблагодарили: 558 раз

Re: Кяшвият методлары

#10 Сообщение Одиссей » 23 мар 2015, 05:13

Translit Kirillitsa ilə.
Sizin banınıza 3 gün əlavə olunur və mövzu bağlanır.
Высшее пресуществление войны - не нападать на врага, а разрушить его планы. (по мотивам Сун Цзы)

Ответить

Вернуться в «Hərbi Hazırlıq»